Nalewka z orzecha włoskiego — oto przepis na niezawodną orzechówkę

Nalewka z orzecha włoskiego
Źródło: GettyImages

Składniki

Nalewka z orzecha włoskiego

  • 18 sztuk Zielone orzechy włoskie
  • 1 szklanki Miód
  • 500 ml Spirytus
  • 250 ml Woda
  • 250 ml Wódka

Przygotowanie

  1. 1

    Zielone orzechy włoskie zbierz nie wcześniej niż końcem czerwca, ale nie później niż w połowie lipca. Ich wielkość ma wynosić 4-5 cm. W tym okresie zielone orzechy są najłatwiejsze do przekrojenia.

  2. 2

    Orzechy dokładnie umyj pod bieżącą wodą i starannie osusz. Następnie pokrój je na małe kawałki — razem z miękką łupiną. Przełóż je do dużego słoja o pojemności minimum 2 l. 

  3. 3

    Pokrojone orzechy zalej wódką, a następnie spirytusem. Delikatnie je wymieszaj, najlepiej kołysząc słojem lub przy użyciu drewnianej łyżki. Jeśli chcesz, by nalewka z orzecha włoskiego była nieco delikatniejsza w smaku, mniej “ciężka” i gorzka — dodaj o 1 szklankę wódki więcej. Możesz również wrzucić kilka goździków dla aromatu i podbicia smaku.

  4. 4

    Na tym etapie musisz zapomnieć o swojej nalewce na ok. miesiąc. Zamknij dokładniej słój i odłóż go w chłodne miejsce, bez dostępu do światła słonecznego. Doskonale nada się piwnica czy garaż. W takim miejscu nalewka z orzecha włoskiego powinna odczekać nawet 30-40 dni. 

  5. 5

    Po wskazanym czasie zlej nalewkę do drugiego słoja, zostawiając na dnie kawałki orzechów. Słój z nalewką szczelnie zakręć. Do słoja z orzechami dodaj 1 szklankę wody oraz cukier, całość wymieszaj i zamknij. Oba słoje odłóż w to samo miejsce, co poprzednio — tym razem na 7 dni. Codziennie mieszaj bądź kołysz naczyniem, by cukier dokładnie się rozpuścił.

  6. 6

    Gdy minie min. 7-14 dni syrop zlej do dowolnego naczynia, a orzechy przepłucz “surową” nalewką — tą z drugiego słoja, by zebrać z nich resztki syropu. Teraz wystarczy połączyć obie nalewki i je wymieszać, a następnie… znowu zapomnieć o słoju. Tym razem jednak na dłużej. Mocno zakręconą, dobrze wymieszaną nalewkę odkładamy do piwnicy bądź innego chłodnego miejsca na co najmniej 6 miesięcy — choć niektórzy uważają, że najlepsza orzechówka to ta po 10 miesiącach “odpoczywania”.

     

    Na naszej stronie znajdziesz także inne propozycje na domowe nalewki, które z pewnością przypadną Ci do gustu. Polecamy przepis na doskonałą nalewkę z czarnej porzeczki.

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też